Academy Award Winners, 2000-2009


2000

Best Picture
Winners: Gladiator
Nominees: Chocolat, Crouching Tiger, Hidden Dragon, Erin Brockovich, Traffic 

Best Actor
Winners: Russell Crowe in Gladiator
Nominees: Javier Bardem in Before Night Falls, Tom Hanks in Cast Away, Ed Harris in Pollock, Geoffrey Rush in Quills

Best Actress
Winners: Julia Roberts in Erin Brockovich
Nominees: Joan Allen in The Contender, Juliette Binoche in Chocolat, Ellen Burstyn in Requiem for a Dream, Laura Linney in You Can Count On Me 

Best Supporting Actor
Winners: Benicio Del Toro in Traffic
Nominees: Jeff Bridges in The Contender, Willem Dafoe in Shadow of the Vampire, Albert Finney in Erin Brockovich, Joaquin Phoenix in Gladiator

Best Supporting Actress
Winners: Marcia Gay Harden in Pollock
Nominees: Judi Dench in Chocolat, Kate Hudson in Almost Famous, Frances McDormand in Almost Famous, Julie Walters in Billy Elliot

Best Director
Winners: Steven Soderbergh for Traffic
Nominees: Stephen Daldry for Billy Elliot, Ang Lee for Crouching Tiger, Hidden Dragon, Steven Soderbergh for Erin Brockovich, Ridley Scott for Gladiator


 2001

Best Picture
Winners: A Beautiful Mind
Nominees: Gosford Park, In the Bedroom, The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring, Moulin Rouge

Animated Feature Film
Winners: Shrek
Nominees: Jimmy Neutron Boy Genius, Monsters, Inc.

Best Actor
Winners: Denzel Washington in Training Day
Nominees: Russell Crowe in A Beautiful Mind, Sean Penn in I Am Sam, Will Smith in Ali, Tom Wilkinson in In the Bedroom

Best Actress
Winners: Halle Berry in Monster's Ball
Nominees: Judi Dench in Iris, Nicole Kidman in Moulin Rouge, Sissy Spacek in In the Bedroom, Renee Zellwegger in Bridget Jones's Diary

Best Supporting Actor
Winners: Jim Broadbent in Iris
Nominees: Ethan Hawke in Training Day, Ben Kingsley in Sexy Beast, Ian McKellen in The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring, Jon Voight in Ali

Best Supporting Actress
Winners: Jennifer Connelly in A Beautiful Mind
Nominees: Helen Mirren in Gosford Park, Maggie Smith in Gosford Park, Marisa Tomei in In the Bedroom, Kate Winslet in Iris

Best Director
Winners: Ron Howard for A Beautiful Mind
Nominees: Ridley Scott for Black Hawk Down, Robert Altman for Gosford Park, Peter Jackson for The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring, David Lynch for Mulholland Drive 


 2002

Best Picture
Winners: Chicago
Nominees: Gangs of New York, The Hours, The Lord of the Rings The Two Towers, The Pianist

Animated Feature Film
Winners: Spirited Away
Nominees: Ice Age, Lilo & Stitch, Spirit Stallion of the Cimarron, Treasure Planet

Best Actor
Winners: Adrien Brody in The Pianist
Nominees: Nicolas Cage in Adaptation, Michael Caine in The Quiet American, Daniel Day-Lewis in Gangs of New York, Jack Nicholson in About Schmidt

Best Actress
Winners: Nicole Kidman in The Hours
Nominees: Salma Hayek in Frida, Diane Lane in Unfaithful, Julianne Moore in Far from Heaven, Renee Zellweger in Chicago

Best Supporting Actor
Winners: Chris Cooper in Adaptation
Nominees: Ed Harris in The Hours, Paul Newman in Road to Perdition, John C. Reilly in Chicago, Christopher Walken in Catch Me If You Can

Best Supporting Actress
Winners: Catherine Zeta-Jones in Chicago
Nominees: Kathy Bates in About Schmidt, Julianne Moore in The Hours, Queen Latifah for Chicago, Meryl Streep in Adaptation

Best Director
Winners: Roman Polanski for The Pianist
Nominees: Rob Marshall for Chicago, Martin Scorsese for Gangs of New York, Stephen Daldry for The Hours, Pedro Almodovar for Talk to Her 


 2003

Best Picture
Winners: The Lord of the Rings: The Return Of The King
Nominees: Lost In Translation, Master and Commander The Far Side of the World, Mystic River, Seabiscuit

Animated Feature Film
Winners: Finding Nemo
Nominees: Brother Bear, The Triplets of Belleville

Best Actor
Winners: Sean Penn in Mystic River
Nominees: Johnny Depp in Pirates of the Caribbean The Curse of the Black Pearl, Ben Kingsley in House of Sand and Fog, Jude Law in Cold Mountain, Bill Murray in Lost In Translation

Best Actress
Winners: Charlize Theron in Monster
Nominees: Keisha Castle-Hughes in Whale Rider, Diane Keaton in Something's Gotta Give, Samantha Morton in In America, Naomi Watts in 21 Grams

Best Supporting Actor
Winners: Tim Robbins in Mystic River
Nominees: Alec Baldwin in The Cooler, Benicio Del Toro in 21 Grams, Djimon Hounsou in In America, Ken Watanabe in The Last Samurai

Best Supporting Actress
Winners: Renee Zellweger in Cold Mountain
Nominees: Shohreh Aghdashloo in House of Sand and Fog, Patricia Clarkson in Pieces of April, Marcia Gay Harden in Mystic River, Holly Hunter in Thirteen

Best Director
Winners: Peter Jackson for The Lord of the Rings The Return of the King
Nominees:Fernando Meirelles for City of God, Sofia Coppola for Lost In Translation, Peter Weir for Master and Commander The Far Side of the World, Clint Eastwood for Mystic River 


 2004

Best Picture
Winners: Million Dollar Baby
Nominees: The Aviator, Finding Neverland, Ray, Sideways

Animated Feature Film
Winners: The Incredibles
Nominees: Shark Tale, Shrek 2

Best Actor
Winners: Jamie Foxx in Ray
Nominees: Don Cheadle in Hotel Rwanda, Johnny Depp in Finding Neverland, Leonardo DiCaprio in The Aviator, Clint Eastwood in Million Dollar Baby

Best Actress
Winners: Hilary Swank in Million Dollar Baby
Nominees: Annette Bening in Being Julia, Catalina Sandino Moreno in Maria Full of Grace, Imelda Staunton in Vera Drake, Kate Winslet in Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Best Supporting Actor
Winners: Morgan Freeman in Million Dollar Baby
Nominees: Alan Alda in The Aviator, Thomas Haden Church in Sideways, Jamie Foxx in Collateral, Clive Owen in Closer

Best Supporting Actress
Winners: Cate Blanchett in The Aviator
Nominees: Laura Linney in Kinsey, Virginia Madsen in Sideways, Sophie Okonedo in Hotel Rwanda, Natalie Portman in Closer

Best Director
Winners: Clint Eastwood for Million Dollar Baby
Nominees: Taylor Hackford for Ray, Mike Leigh for Vera Drake, Alexander Payne for Sideways, Martin Scorsese for The Aviator 


 2005

Best Picture
Winners: Crash
Nominees: Brokeback Mountain, Capote, Good Night, and Good Luck, Munich

Animated Feature Film
Winners: Wallace & Gromit in The Curse Of The Were-Rabbit
Nominees: Howl's Moving Castle, Tim Burton's Corpse Bride

Best Actor
Winners: Philip Seymour Hoffman in Capote
Nominees: Terrence Howard in Hustle & Flow, Heath Ledger in Brokeback Mountain, Joaquin Phoenix in Walk the Line, David Strathairn in Good Night, and Good Luck

Best Actress
Winners: Reese Witherspoon in Walk the Line
Nominees: Judi Dench in Mrs. Henderson Presents, Felicity Huffman in Transamerica, Keira Knightley in Pride & Prejudice, Charlize Theron in North Country

Best Supporting Actor
Winners: George Clooney in Syriana
Nominees: Matt Dillon in Crash, Paul Giamatti in Cinderella Man, Jake Gyllenhaal in Brokeback Mountain, William Hurt in A History of Violence

Best Supporting Actress
Winners: Rachel Weisz in The Constant Gardener
Nominees: Amy Adams in Junebug, Catherine Keener in Capote, Frances McDormand in North Country, Michelle Williams in Brokeback Mountain

Best Director
Winners: Ang Lee for Brokeback Mountain
Nominees: George Clooney for Good Night, and Good Luck, Paul Haggis for Crash, Bennett Miller for Capote, Steven Spielberg for Munich


 2006

Best Picture
Winners: The Departed
Nominees: Babel, Letters From Iwo Jima, Little Miss Sunshine, The Queen

Animated Feature Film
Winners: Happy Feet
Nominees: Cars, Monster House

Best Actor
Winners: Forest Whitaker in The Last King of Scotland
Nominees: Leonardo DiCaprio in Blood Diamond, Ryan Gosling in Half Nelson, Peter O'Toole in Venus, Will Smith in The Pursuit of Happyness

Best Actress
Winners: Helen Mirren in The Queen
Nominees: Penelope Cruz in Volver, Judi Dench in Notes on a Scandal, Meryl Streep in The Devil Wears Prada, Kate Winslet in Little Children

Best Supporting Actor
Winners: Alan Arkin in Little Miss Sunshine
Nominees: Jackie Earle Haley in Little Children, Djimon Honsou in Blood Diamond, Eddie Murphy in Dreamgirls, Mark Wahlberg in The Departed

Best Supporting Actress
Winners: Jennifer Hudson in Dreamgirls
Nominees: Adriana Barraza in Babel, Cate Blanchett in Notes on a Scandal, Abigail Breslin in Little Miss Sunshine, Rinko Kikuchi in Babel

Best Director
Winners:Martin Scorsese for The Departed
Nominees: Clint Eastwood for Letters From Iwo Jima, Stephen Frears for The Queen, Paul Greengrass for United 93, Alejandro González Iñárritu for Babel


 2007

Best Picture
Winners: No Country For Old Men
Nominees: Atonement, Juno, Michael Clayton,There Will Be Blood

Animated Feature Film
Winners: Ratatouille
Nominees: Persepolis, Surf's Up

Best Actor
Winners: Daniel Day-Lewis in There Will Be Blood
Nominees: George Clooney in Michael Clayton, Johnny Depp in Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street, Tommy Lee Jones in In the Valley of Elah, Viggo Mortensen in Eastern Promises

Best Actress
Winners:Marion Cotillard in La Vie en Rose
Nominees: Cate Blanchett in Elizabeth The Golden Age, Julie Christie in Away From Her, Laura Linney in The Savages, Ellen Page in Juno

Best Supporting Actor
Winners: Javier Bardem in No Country for Old Men
Nominees: Casey Affleck in The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, Hal Holbrook in Into the Wild, Philip Seymour Hoffman in Charlie Wilson's War, Tom Wilkinson in Michael Clayton

Best Supporting Actress
Winners: Tilda Swinton in Michael Clayton
Nominees: Cate Blanchett in I'm Not There, Ruby Dee in American Gangster, Saoirse Ronan in Atonement, Amy Ryan in Gone Baby Gone

Best Director
Winners: Joel Coen and Ethan Coen for No Country for Old Men
Nominees: Julian Schnabel for The Diving Bell and the Butterfly, Jason Reitman for Juno, Tony Gilroy for Michael Clayton, Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood


 2008

Best Picture
Winners: Slumdog Millionaire
Nominees: The Curious Case of Benjamin Button, Frost/Nixon, Milk, The Reader

Animated Feature Film
Winners: Wall-E
Nominees: Bolt, Kung Fu Panda

Best Actor
Winners: Sean Penn in Milk
Nominees: Richard Jenkins in The Visitor, Frank Langella in Frost/Nixon, Brad Pitt in The Curious Case of Benjamin Button, Mickey Rourke in The Wrestler

Best Actress
Winners: Kate Winslet in The Reader
Nominees: Anne Hathaway in Rachel Getting Married, Angelina Jolie in Changeling, Melissa Leo in Frozen River, Meryl Streep in Doubt

Best Supporting Actor
Winners: Heath Ledger in The Dark Knight
Nominees: Josh Brolin in Milk, Robert Downey, Jr. in Tropic Thunder, Philip Seymour Hoffman in Doubt, Michael Shannon in Revolutionary Road

Best Supporting Actress
Winners: Penelope Cruz in Vicky Cristina Barcelona
Nominees: Amy Adams in Doubt, Viola Davis in Doubt, Taraji P. Henson in The Curious Case of Benjamin Button, Marisa Tomei in The Wrestler

Best Director
Winners: Danny Boyle for Slumdog Millionaire
Nominees: Stephen Daldry for The Reader, David Fincher for The Curious Case of Benjamin Button, Ron Howard for Frost/Nixon, Gus Van Sant for Milk


2009

Best Picture
Winner: The Hurt Locker
Nominees: Avatar, The Blind Side, District 9, An Education,Inglourious Basterds, Precious, A Serious Man, Up, Up in the Air

Animated Feature Film
Winner: Up
Nominees: Coraline, Fantastic Mr. Fox, The Princess and the Frog, The Secret of Kells

Best Actor
Winner: Jeff Bridges in Crazy Heart
Nominees: George Clooney in Up in the Air, Colin Firth in A Single Man, Morgan Freeman in Invictus, Jeremy Renner in The Hurt Locker

Best Actress
Winner: Sandra Bullock in The Blind Side
Nominees: Helen Mirren in The Last Station, Carey Mulligan in An Education, Gabourey Sidibe in Precious, Meryl Streep in Julie & Julia

Best Supporting Actor
Winner: Christoph Waltz in Inglourious Basterds
Nominees: Matt Damon in Invictus, Woody Harrelson in The Messenger, Christopher Plummer in The Last Station, Stanley Tucci in The Lovely Bones

Best Supporting Actress
Winner: Mo'nique in Precious
Nominees: Penelope Cruz in Nine, Vera Farmiga in Up in the Air, Maggie Gyllenhaal in Crazy Heart, Anna Kendrick in Up in the Air

Best Director
Winner: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker
Nominees: James Cameron for Avatar, Lee Daniels for Precious, Jason Reitman for Up in the Air, Quentin Tarantino for Inglourious Basterds

 
Return from Oscar Winners 2000-2009 to Oscar Winners Main Page